wtorek, 4 września 2012

Aparat fotograficzny w telefonie


Aparat fotograficzny w telefonie


W obecnych czasach telefon komórkowy jest powszechnie stosowanym przedmiotem codziennego użytku. Z każdym rokiem pojawiają się na rynku coraz to nowsze modele telefonów, posiadające szereg użytecznych funkcji.



Jedną z bardziej istotnych opcji wyposażenia telefonu komórkowego jest typ wbudowanego w nim aparatu fotograficznego. Wykonywanie zdjęć aparatem będącym częścią wyposażenia telefonu jest bardzo wygodne. Sprawdza się szczególnie dobrze w sytuacjach nieprzewidzianych, kiedy to nie pamiętamy lub nie mamy możliwości zabrać ze sobą aparatu cyfrowego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zdjęcia wykonane aparatem wbudowanym w telefonie komórkowym nie będą miały dobrej jakości zwłaszcza przy braku dostatecznego oświetlenia, a szczególnie w nocy. Dzieje się tak dlatego, iż światłomierz montowany w telefonach wymaga dłuższego czasu ekspozycji wtedy, gdy występuje niedobór światła, a w konsekwencji tego zdjęcia mogą powstać niewyraźne. W takich sytuacjach zawsze warto próbować zwiększyć intensywność oświetlenia w pomieszczeniach oraz zadbać o stabilność telefonu.

Większość aparatów w telefonach komórkowych jest wyposażonych w zoom cyfrowy, co prawda o coraz wyższych parametrach, jednakże należy pamiętać, że nie gwarantuje nam on dokładnego przybliżenia. Zdjęcia wykonane takimi aparatami bardzo często są nieostre, ze względu na brak funkcji auto fokus, co oznacza brak wyboru opcji innej ostrości dla odrębnych obiektów. Aparaty w telefonach komórkowych mają około 2 mpx, co pozwala na zrobienie zdjęć o rozdzielczości 1600x1200 pikseli. W droższych modelach telefonów zastosowano aparaty o wyższych rozdzielczościach na przykład 3.2 mpx a nawet 5 mpx, co umożliwia przy dobrym oświetleniu wykonanie fotografii o dobrej jakości. Bez wątpienia aparaty stosowane w telefonach komórkowych mają słabsze parametry niż średniej klasy cyfrowy aparat fotograficzny i należy się z tym faktem liczyć. Pamięć wewnętrzna aparatów występujących w telefonach komórkowych jest stosunkowo niewielka, dlatego też warto dokupić sobie odrębną kartę pamięci o odpowiednio dużej pojemności, ponieważ jedno zdjęcie może zajmować około 500 kB. Wybraną kartę pamięci można zamówić na przykład przez Internet, wybierając odpowiedni produkt w dziale akcesoria GSM.


Obserwując obecnie wprowadzane na rynek nowe modele telefonów komórkowych nie sposób nie zauważyć, że montowane w nich aparaty fotograficzne mają coraz to wyższe możliwości. Obecnie na przykład coraz częściej możemy spotkać w takich aparatach lampy błyskowe. Należy spodziewać się, że takie aparaty będą miały coraz większe możliwości, a klienci nadal będą przywiązywać dużą wagę do rodzaju wbudowanego aparatu, gdy będą podejmować decyzję o zakupie nowego telefonu.

Historia telefonii komórkowej


Historia telefonii komórkowej



Historia telefonu komórkowego sięga roku 1956 od wprowadzenia przez szwedzką firmę Ericsson telefonu wielkości walizki o wadze 40 kg. Koszt telefonu wynosił tyle co dobry samochód. Pierwszym operatorem sieci telefonii komórkowej był Sztokholm. Sieć ta miała zasięg działania 30 km i 100 abonentów.

Historia telefonu komórkowego sięga roku 1956 od wprowadzenia przez szwedzką firmę Ericsson telefonu wielkości walizki o wadze 40 kg. Koszt telefonu wynosił tyle co dobry samochód. Pierwszym operatorem sieci telefonii komórkowej był Sztokholm. Sieć ta miała zasięg działania 30 km i 100 abonentów. W miarę postępu technologicznego zarówno wymiary jak i ceny telefonów komórkowych ulegały znacznemu obniżaniu.
W Polsce pierwszym operatorem telefonii komórkowej systemu NMT została firma Centertel w roku 1991 z połączenia Telekomunikacji Polskiej S.A. (66%) oraz francuskiego potentata telekomunikacyjnego France Telekom Mobiles International (34%). System telefonii NMT zastosowany przez operatora tej sieci został przejęty z krajów skandynawskich. Jednak nie jest to ten sam system. Został on wprowadzony z pewnymi modyfikacjami, mającymi poprawić jakość usług (min. wprowadzono dodatkowy kanał sterujący).
Sieć rozwijała się na początku dosyć dynamicznie osiągając liczbę abonentów około 250 tyś. Jednak po wprowadzeniu systemów cyfrowych (GSM 900 i DCS 1800) częśc abonentów zrezygnowała z usług tej sieci i przeszła do sieci konkurencyjnych. Główną zaletą sieci NMT był jej zasięg (obecnie sieć pokrywa 95% terytorium kraju). Na dzień 31.12.99r. liczba abonentów sieci NMT 450i osiągneła liczbę 180 tyś, a więc notuje się sukcesywny spadek abonentów. Spółka Centertel otrzymała koncesję na sieć DCS 1800 a w roku 1999 na sieć GSM 900. Koncesja DCS 1800 obejmowała główne miasta a także kilka głównych dróg krajowych. Wraz z otrzymaniem koncesji na system GSM w polsce zaczęła powstawać najnowocześniejsza sieć 1800/900 zapewniającą najwyższą jakość usług.
Dwie następne sieci to Plus GSM i Era GSM.
Plus GSM (a właściwie Polkomtel) jako pierwszy otrzymał koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych i zezwolenie na budowę sieci GSM w paśmie 900MHz. W skład spółki wchodzi osiem firm polskich (mających 61,5% akcji) i dwie zagraniczne (38,5% akcji). Plus już w roku 96 zdobył 50 tyś. Abonentów co było nie lada sukcesem. W roku 1999 siec Plus GSM otrzymała koncesję na budowę sieci DCS 1800 dzięki czemu możliwe będzie odciążenie BTS-ów w dużych miastach. ObecniePlus GSM posiada 1.6 mln klientów.
Koncesja nr 2 przypadła dla spółki Polska Telefonia Cyfrowa. Jest ona operatorem sieci Era GSM. Liczba jej obonentów sięga 1,7mln a wartość firmy to ponad 1 mld USD. Sieć Era GSM także otrzymała koncesję na DCS1800 co umożliwi zmniejszenie kosztów użytkowania telefonów komórkowych (opłaty za rozmowy w sieci DCS mają być niższe niz w sieci GSM).
W dzisiejszych czasach mamy więcej operatorów. Wiąże się to również z dostawcami telefonów a także i akcesoria do telefonów. Powstaje coraz to wiecej pinktów dystrybucyjnych takich jak: hurtownia gsm, sklep gsm z akcesoriami gsm. Z dnia na dzień pojawiają się nowe promocje, oferty i pakiety dla każdego uzytkownika.

Rodzaje telefonów komórkowych


Rodzaje telefonów komórkowych


Obecnie spotykane telefony komórkowe można podzielić na kilka rodzajów. Różnice te nie sprowadzają się bynajmniej tylko i wyłącznie do wyglądu urządzenia, ale również do jego funkcjonalności. Przed zakupem telefonu warto zapoznać się z ich podstawowymi rodzajami, aby wybrać sprzęt dostosowany do naszych potrzeb.




Dotykowe







Bardzo popularne urządzenia w ostatnim czasie. Obecnie większość telefonów komórkowych na rynku, to telefony dotykowe. Jednak należy tutaj mieć na uwadze to, że dotykowy wcale nie znaczy lepszy. Jeżeli wykorzystujemy nasze urządzenie w dużej mierze do pisania widomości SMS, ten rodzaj telefonu nie sprawdzi się w należytym stopniu. Jednak telefony dotykowe mają to do siebie, że nie posiadają wbudowanej klawiatury, a to stwarza sposobność do zamontowania ekranu o większej przekątnej (nawet 4 cale). Duży ekran to z kolei większa multimedialność urządzenia. Ekran z wyświetlaczem 4 calowym może nam posłużyć np. do oglądania filmów. Jeżeli nasze urządzenie posiada wybudowany moduł GPS, to możemy je także wykorzystać jako nawigację.
Tradycyjne

Pojawiły się najwcześniej. Wydawało się, że ten typ telefonu szybko zostanie wyparty z rynku wraz z pojawieniem się smartfonów. Jednak nic takiego się nie stało. Urządzenia te nadal dobrze sobie radzą – szczególnie u osób starszych. Co wyróżnia tego rodzaju sprzęt? Przede wszystkim to, że klawiatura oraz ekran tworzą jedną całość. Minusem jest tutaj niestety niewielki ekran.
Z klapką

Kiedyś były powodem do dumy, np. dobrze znana Motorola V3. Obecnie są już coraz mniej popularne. Charakteryzuje je oczywiście klapka, na której znajduje się klawiatura. Urządzenie to skała się na pół, dzięki czemu klapka przysłania ekran, a telefon przyjmuje zdecydowanie mniejsze rozmiary.
QWERTY

Piszesz dużo widomości SMS? Jeżeli tak to ten rodzaj aparatu jest właśnie dla Ciebie. Telefony QWERTY charakteryzuje przede wszystkim … klawiatura QWERTY. Układ klawiszy w telefonie z tego rodzaju klawiaturą jest identyczny jak w dobrze znanej klawiaturze komputera. Tak więc każda litera ma swój oddzielny klawisz, co sprawia, że pisanie wiadomości SMS jest zdecydowanie szybsze oraz przyjemniejsze.
Wysuwane

Wywodzą się bezpośrednio z telefonów tradycyjnych. Jednak odróżnia je to, że klawiatura jest ukryta pod ekranem urządzenia. Telefony komórkowe tego typu pozwalają na zdecydowane zmniejszenie rozmiarów samego aparatu. Gdzie możemy wykorzystać tego rodzaju sprzęt? Idealnie pasuje do małej kieszeni, lub torebki damskiej.
Smartfony

Telefon komórkowy tego typu charakteryzuje przede wszystkim ogromna multimedialność. Urządzenia te są swego rodzaju połączeniem PDA, czyli tzw. komputera kieszonkowego, z telefonem. Sprzęt tego rodzaju dostarcza nam wiele funkcji, które jeszcze niedawno były domenom tylko komputerów PC. Smartfon może być wykorzystany do oglądania filmów, słuchania muzyki, uruchamiania gier, często posiada również wbudowany moduł GPS, no i oczywiście pozwala na surfowanie po Internecie. Obecnie spotykane smartfony są tak zaawansowane oraz posiadają tak wiele możliwości, że funkcja telefonu komórkowego często schodzi na dalszy plan

Jaki wybrać Telefon Komórkowy


Jak wybrać telefon komórkowy?



Wybór telefonu komórkowego był łatwy w czasach, gdy...go nie było. Rynek proponował kilka modeli, które nie zachwycały wyglądem, a ich jedyną funkcją była możliwość dzwonienia, później również wysyłania SMS-ów.
Ceny również nie zachęcały, więc na to „udogodnienie” nie mógł pozwolić sobie każdy.
Dziś sytuacja wygląda nieco inaczej. Telefon komórkowy posiada niemal każdy,łącznie z dziećmi, które jeszcze dobrze nie potrafią pisać i czytać. I to właśnie one mają najmniej problemów z opanowaniem nawet bardzo skomplikowanych funkcji. Jednak nie o umiejętnościach czterolatków będziemy dziś mówili. Zajmiemy się tematem wyboru telefonu komórkowego, który będzie spełniał nasze wymagania, nieźle się prezentował, a i z akcesoriami do niego nie będzie problemu. Jak wybrać telefon „idealny” skoro wokół tyle możliwości?
Na początku zastanów się do czego będzie Ci potrzebny. To pozwoli na określenie tego jakiej wielkości ekranu będziesz potrzebował. Jeśli telefon komórkowy ma służyć do dzwonienia i pisania smsów nie będzie Ci potrzebny ogromny wyświetlacz z milionami kolorów. I odwrotnie – raczej nie obejrzysz filmu, czy też nie skorzystasz z Facebooka, jeśli wyświetlacz w Twoim telefonie nie będzie miał odpowiednich rozmiarów – będzie to wysoce niewygodne.
Wybierając telefon komórkowy, zwróć uwagę na jego system operacyjny. Obecnie popularny jest system Android, który można spotkać w smartfonach, ale całkiem nieźle spisuje się również Symbian, czy Windows Mobile. Telefon z systemem operacyjnym stwarza więcej możliwości, takich jak korzystanie z komunikatora, czy przeglądarki internetowej, czy nawet odtwarzanie filmów.
Bateria jest równie ważnym elementem, co wyświetlacz. To od jej pojemności i żywotności będzie zależało, jak długo telefon będzie z nami współpracował. Im ten będzie miał więcej funkcji, tym częściej trzeba będzie go ładować.
Wybierając telefon zwróćmy również uwagę w jaką pamięć wewnętrzną jest on wyposażony i jakie rozszerzenie pamięci oferuje. Zwykle ta pierwsza zamyka się w 150 MB, a ta druga pozwala na „dołożenie” i 32 GB, co z kolei stwarza nieograniczone niemal możliwości przechowywania zdjęć, muzyki, a nawet filmów.
Wybierając telefon warto również zwrócić uwagę na markę. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do produktów od Apple, wybierzmy Iphone'a, jeśli od zawsze używaliśmy komórek Nokii, to może i tym razem producent sprosta naszym wymaganiom. Jeśli nie, pozostaje szukać czegoś, co pozwoli nam na wygodne korzystanie. Musimy jednak pamiętać o jednym – wybór komórki wciąga!